Właściwa i skuteczna ochrona środowiska naturalnego (w tym ochrona różnorodności biologicznej) uzależniona jest od poziomu wiedzy społeczeństwa i od preferowanych stylów życia.
Zarówno wiedza jak i styl życia podlegają ciągłym zmianom, przede wszystkim dzięki edukacji, prowadzącej do upowszechnienia wzorca kultury ekologicznej. Należy
przy tym pamiętać, że ekologia jako dziedzina biologii badająca wzajemne relacje między organizmami a środowiskiem, w którym żyją, wymusza kompleksowe podejście do zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Kto może edukować?
Edukacja ekologiczna ma największą szansę powodzenia, jeżeli prowadzi się ją w miejscu, gdzie ludzie mieszkają, uczą się, pracują i wypoczywają.
Stąd też znaczącym uzupełnieniem systemu formalnego jest system edukacji nieformalnej prowadzony przez szereg szkół, gmin, instytucji, organizacji pozarządowych czy komitetów społecznych.

Zapraszamy do pobrania naszego Poradnika Edukacji Ekologicznej, gdzie można znaleźć informacje dotyczące prowadzenia edukacji i sposobów przekazywania wiedzy ekologicznej. Zapraszamy.

Poradnik Edukacji Ekologicznej EkoBeskidy

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.