ENERGIA WIATROWA

„Najstarsze odnawialne źródło energii wykorzystywane przez człowieka”

Energetyka wiatrowa jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu.Polityka ekologiczna Unii Europejskiej zakłada sukcesywny wzrost udziału energii pozyskiwanej z instalacji OZE oraz rozwój całego przemysłu z tym związanego. Polska jako członek UE zobowiązana jest do spełnienia wymogów wynikających z unijnej regulacji prawnej. Energia wiatru zależy od jego prędkości w trzeciej potędze w związku z tym niezwykle ważnym aspektem jest miejsce lokalizacji wiatraków. Dogodne miejsca to takie gdzie częstości występowania silnych wiatrów 10-20 m/s jest najwyższa. Wysoce zaawansowane wiatraki prądotwórcze pracują przy prędkości wiatru od 3 do 30 m/s. Dla turbiny wiatrowej o mocy 1 MW minimalna średnioroczna prędkość wiatru gwarantująca opłacalność inwestycji to 5 m/s. Aby uzyskać 1 MW mocy, poza odpowiednią siłą wiatru, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 metrów. Konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą nawet 1 GW. Uzyskanie tej samej mocy wymaga użycia 1000 generatorów wiatrowych. W celu optymalnego wykorzystania miejsc w których występują korzystne warunki lokalizacyjne budowane są elektrownie wiatrowe składające się z wielu ustawionych blisko siebie turbin – tzw. farmy wiatrowe.

 

BIOGAZOWNIE

„Rynek biogazowi – jeden z bardziej niedocenianych, a jednocześnie perspektywicznych rynków rozwoju produkcji energii z odnawialnych źródeł energii” .

Biogaz to naturalny gaz, powstający w procesie beztlenowego rozkładu biomasy, czyli biodegradowalnych substancji. W naturze wytwarzany na bagnach, gospodarczo wykorzystuje się zaś gaz pochodzący ze składowisk odpadów (gaz wysypiskowy) oraz ten wytwarzany celowo w tzw. biogazowniach. Produkcja biogazu pozwala na zagospodarowanie szeregu uciążliwych odpadów (ścieków, gnojowicy, biodegradowalnych odpadów komunalnych, odpadów przemysłu rolno-spożywczego) i wytworzenie z nich dającego się łatwo zagospodarować paliwa gazowego. Biogaz powstaje samoczynnie w przypadku składowania takich odpadów, a ponieważ jest to gaz cieplarniany, korzystne jest jego wykorzystanie i spalenie do dwutlenku węgla.

 

Główne korzyści płynące z rozwoju biogazowi :
• Strukturalna przebudowa energetyki w oparciu o zrównoważony rozwój rolnictwa energetycznego
• napływ prywatnego kapitału na obszary wiejskie
• stabilizacja dostaw energii
• utylizacja odpadów w produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego

 

ENERGIA SŁONECZNA

„Słońce – surowiec XXI wieku”

Energia słoneczna jest powszechnie dostępnym, całkowicie czystym i najbardziej naturalnym z istniejących źródeł energii. Uważana jest za najbogatsze i jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej na Ziemi. Jej wykorzystanie przynosi znaczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Najlepiej może być wykorzystana lokalnie, zaspokajając zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ciepło. Istnieje również możliwość zamiany promieniowania słonecznego na prąd elektryczny przy pomocy ogniw fotowoltaicznych. To idealne źródło zdecentralizowanego, ekologicznego, sprawiedliwego i wszędzie dostępnego zaopatrzenia w energię elektryczną, głównie na potrzeby prywatne.

Zalety energii słonecznej:
• Słońce będzie jeszcze świecić przez ponad 4 miliardy lat – będzie więc również dostarczać darmowej energii słonecznej.
• Ilość energii słonecznej docierającej do Ziemi przekracza dzienne zapotrzebowanie o 3.000 razy.
• Słońce nie wytwarza CO2, ochrona środowiska jest więc podwójna.
• Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od wciąż rosnących kosztów energii.
• Energia słoneczna jest jedynym rodzajem energii, który można na całym świecie wytwarzać w sposób zdecentralizowany.
• Brak długich dróg przesyłu energii minimalizuje straty energii i prowadzi do znacznej oszczędności kosztów.
• Słońce jest niezależne od dużych koncernów i niedemokratycznych reżimów.
• Energia słoneczna jest bezpieczna.

 

 

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.