„Rynek biogazowi – jeden z bardziej niedocenianych, a jednocześnie perspektywicznych rynków rozwoju produkcji energii z odnawialnych źródeł energii” .

 

Biogaz to naturalny gaz, powstający w procesie beztlenowego rozkładu biomasy, czyli biodegradowalnych substancji. W naturze wytwarzany na bagnach, gospodarczo wykorzystuje się zaś gaz pochodzący ze składowisk odpadów (gaz wysypiskowy) oraz ten wytwarzany celowo w tzw. biogazowniach. Produkcja biogazu pozwala na zagospodarowanie szeregu uciążliwych odpadów (ścieków, gnojowicy, biodegradowalnych odpadów komunalnych, odpadów przemysłu rolno-spożywczego) i wytworzenie z nich dającego się łatwo zagospodarować paliwa gazowego. Biogaz powstaje samoczynnie w przypadku składowania takich odpadów, a ponieważ jest to gaz cieplarniany, korzystne jest jego wykorzystanie i  spalenie do dwutlenku węgla.

Główne korzyści płynące z rozwoju biogazowni :

  • Strukturalna przebudowa energetyki w oparciu o zrównoważony rozwój rolnictwa energetycznego
  • napływ prywatnego kapitału na obszary wiejskie
  • stabilizacja dostaw energii
  • utylizacja odpadów w produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego
Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.